پنج شنبه ٣١ مرداد ١٣٩٨
ساعت
اوقات شرعی
اخبار > لایحه ۹۸ دولت، شهرداری ها را زمین گیر می کند/ شورا نماد کارآمدی نظام و نمود قدرت اجتماعی است


  چاپ        ارسال به دوست

پرویز سالاری

لایحه ۹۸ دولت، شهرداری ها را زمین گیر می کند/ شورا نماد کارآمدی نظام و نمود قدرت اجتماعی است

لایحه ۹۸ دولت، شهرداری ها را زمین گیر می کند/ شورا نماد کارآمدی نظام و نمود قدرت اجتماعی است

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: شهرداری به لحاظ نقدینگی زمین گیر شده است و طرح دولت اگر مصوب شود موجب وخیم تر شدن وضعیت شهرداری ها خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی بندرعباس، "پرویز سالاری" در نطق پیش از دستور نود و ششمین جلسه رسمی شورای شهر بندرعباس با گرامیداشت ایام ا... دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی بیان کرد: دشمن دنبال تزریق یأس و ناامیدی است و ما هستیم که باید تغییر و تحول در خود بوجود بیاوریم و درمقابل خون شهداء وانقلاب اسلامی مسئول هستیم  تا نعمت های انقلاب را به نسل آتی آگاهی بخشی کنیم.

وی گفت: بهمن ماه یادآور مبارزات مردان بزرگی همچون مرحوم حاج عباس عباسی، آیت‌الله انواری وحاج علی مظفری و ... که مبارزات بر علیه رژیم شاهنشاهی را همگام با دیگر نقاط کشور به پیش بردند است و یادآور علمای بزرگی که بواسطه تبعید به این منطقه، مبارزات فراوانی را رقم زدند می باشد و تاکنون در انتقال یاد آوری مبارزین انقلاب کوتاهی صورت گرفته است و بر ماست که این آگاهی بخشی به نسل جوان انتقال دهیم که حضور علماء باعث شد بندرعباس در پیشاپیش مبارزین قرار گیرد.

سالاری گفت: حضرت امام(ره) ۸۰ روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی دستور تشکیل شوراهای شهر و روستا را صادر کرد که با تاخیر ۱۹ ساله این امر محقق شد.

عضو شورای شهر بندرعباس با  بیان این مطلب که در برنامه سوم تا پنجم توسعه همواره شاهد کاهش اختیارات شوراها بوده ایم بیان کرد: شورا نماد کارآمدی نظام و نمود قدرت اجتماعی است و اعتقاد داریم قدرت اجتماعی به مراتب از قدرت سیاسی و اقتصادی اثرگذار تر است.

سالاری در ادامه از عدم اعتقاد دولت ها به شورای شهر و روستا اشاره کرد و گفت: همه دولت های اصلاح طلب و اصول گرا در ۱۵ سال گذشته اختیارات شوراها را به شدت کاهش داده اند و در بودجه سال آینده نیز به دنبال اعمال محدودیت های بیشتر برای شوراها هستند.

وی افزود: این کاهش اختیارات سبب می شود شورا و شهرداری زمین گیر شوند و شهرداری ها به سمت دولتی شدن سوق یابند.

عضو شورای شهر بندرعباس از تخصیص بودجه های پسماند به محیط زیست، حذف ارزش افزوده، عوارض سوخت و جرائم راهنمایی و رانندگی و واگذاری اختیارات آنها به دولت خبرداد و گفت: این امر جز بزرگ شدن و تحمیل بار سنگین بر پیکره دولت اثری ندارد که این امر با اصل ۴۴ و اصل ۱۰۰ قانون اساسی که بر کوچک سازی دولت تاکید دارند در تضاد است.

وی حمایت و تقویت از پارلمان های محلی را تنها راه دولت و مجلس برای کاهش فساد اداری و مبارزه با رانت خواری عنوان کرد و گفت: از نمایندگان مجلس می خواهم نشان دهند وکیل الملت هستند و به بندهایی که اختیارات شورا را کاهش می دهند رای مثبت ندهند و حقوق حقه شهرداری را به این نهاد بازگردانند.

سالاری همچنین از شهرداری درخواست کرد عوارض نوسازی را از ساختمان دولتی اخذ کند و در ادامه گفت: شهرداری به لحاظ نقدینگی زمین گیر شده است و طرح دولت اگر مصوب شود موجب وخیم تر شدن وضعیت شهرداری ها خواهد شد و در همین زمینه از استاندار و نمایندگان مجلس می خواهم حقوق شهرداری را برای خدمت رسانی بهتر به شهروندان رعایت کنند.

 

 


١٧:٢٥ - 1397/11/10    /    شماره : ٧١٤٦    /    تعداد نمایش : ٥٩خروج