ساعت
اوقات شرعی
اخبار > زیبا سازی سیما و منظر شهری در بندرعباس


  چاپ        ارسال به دوست

مجید عسکری زاده

زیبا سازی سیما و منظر شهری در بندرعباس

(بررسی نقش مدیریت شهری ، شهرداری وشهروندان در زیبا سازی سیما ومنظر شهری)

آنچه که امروزه به مفهوم  زیبا سازی فضای شهر به کار می رود ،از قرن 19میلادی از اروپا آغاز وتحت عنوان " زیبایی و شهر"رشد نمود. وبه مرور زمان علاوه بر رویکرد زیبا سازی شهری و توسعه کیفی فضای شهری به نوعی به یک ابزار کنترل اجتماعی افراد بدین صورت که از طریق راضی کردن وپاسخگویی به آنها نیز مورد توجه قرار گرفت.مقوله زیباسازی و بهسازی محیط همیشه از موارد بسیار مهم و در مراكز توجه تمامی مدیران شهری دنیاست . شهرداری ها و شوراهای شهر تمام تلاش خود را به كار می بندند تا با زیبا كردن شهرها به وجود آوردن مراكز ، ساختمانها ، پاركها و گردشگاههای زیبا و جالب ، توجه گردشگران و مسافران  را به شهرهای خود جلب كنند. در این میان نقش مدیریت شهری و برنامه ریزی آنها و بخصوص بودجه های اختصاص داده شده همیشه نقش اصلی را دارند .

 بطور کلی خصوصیات مکان های زیبا و مطلوب شهر از منظر شهروندان می تواند موارد زیر باشد.  ایمنی، سرزندگی، انعطاف پذیری، خاطره انگیزی، خودمانی  بودن فضا و ... که درفضای منظر شهری به چشم می آید. برای داشتن شهری زیبا بخصوص در بندرعباس به عنوان مرکز استان، بایدمجموعه مدیریت شهری ،شهرداری ،شهروندان ومسوولان ارشد استان در کار گروهای مشترک وبا هم فکری، به سوی حل مسائل فوق گام بردارند.در این موردباید به دونکته اساسی توجه داشته باشیم. یکی ایجاد زیبایی و دیگری حذف و رفع تمام عواملی که موجب بدمنظر شدن شهر می شود.بی شک مجموعه شهرداری گام های موثری در این جهت برداشته است و طراوت وسرزندگی خاصی به تمام نقاط شهر داده است اما این کافی نیست ونیاز به کار بیشتر دارد . در شهر بندرعباس با توجه به نوع بافت شهری که دارد . مورد دوم مهمتر است زیرا با تحقق آن عامل اول می تواند کارساز باشد.بی تردید "مشکلات زیبایی در شهر بندرعباس "با محوریت سیما و هویت شهری در مورد موضوعات مرتبط با زیباسازی مانند بالکن ‌های زیبا، پیرایش شهری(بخصوص در محلات حاشیه ای) ، نماهای زیبا ، پیاده‌راه‌ها، میادین ورودی شهر، مبلمان شهری، نورپردازی ، نقاشی دیواری وازبین بردن زشتی های موجود بخصوص در محلات حاشیه ای (چاهستانیها، کمربندی، کوی ملت و...) می باشد.

در مرحله اول اگر بتوانیم از طریق آموزش و فرهنگ سازی این فعالیت ها  و هزینه ها را کم کنیم قطعا پس انداز این هزینه ها در حوزه شهری برای مردم استفاده خواهدشد.بی شک فرهنگ سازی در حوزهای تخصصی مدیریت شهری در قالب کار گروهای مشترک با سایر ارگانها از آموزش پرورش گرفته تا  استانداردی و دیگر مدیران ارشد استان جهت حل مشکلات فرهنگی بسیار مناسب خواهد بود.  مدیریت شهري وظيفه اي سنگين را به دوش مي كشد چرا كه تمام تصوير ذهني شهروندان از شهر وابسته به اقدامات اين مجموعه بوده است لذا اين مجموعه بایدسعي کند با استفاده از متخصصين شهرسازي  همچنين ايجاد كار گروه ها تخصصي در زمينه هاي مختلف شهري از جمله فضاي سبز، زيبا سازي و عمران شهري در راستاي ايجاد شهري سالم و پايدار قدم گذارد كه مجموعه مدیریت شهری و شهرداری تا به امروز قدم هاي مؤثری جهت ايجاد محيطي آرام و دلنشين و سرزنده بخصوص در پارک ها ومیادین در راستاي چشم انداز شهری بخصوص در حوزه مناطق ساحلی داشته است. 

 در مرحله دوم باید به سمت حذف زشتی های شهر پیش برویم بدین صورت که چیزهای زشت ونازیبای موجود در شهر را از بین ببریم. برنامه های زیباسازی و درختكاری و فضای سبز  ورنگ آمیزی ونقاشی دیوار چند برنامه متقدم در امور شهرهاست كه همكاری شورا، شهرداری و مسوولان و مشاركت مردم را می طلبد .بی شک به جای انتقاد  ، کوشش در جهت حل زشتی های شهر بخصوص در ورودی وخروجی شهر بسیار موثر خواهد بود و بی تردید موفقیت در این امر نیازمند فعالیت های متعددی است . كار گروهای ویژه با حضور مستقیم گروه های مختلف مردم برای امور زیباسازی و امور پاركها، ورودی وخروجی شهرو میادین ...معین شود تا در نتیجه این امر ، شهر به طور فعال به سمت زیباسازی املاك خصوصی و سرمایه گذاری مردمی در این بخش متمركز شود . 

بی شک راحل نهایی این مسئله می تواند ازطریق سازمانهای مردم نهاد یا سمن ها بصورت مشارکتی با مدیران شهری ، بدین صورت که شهروندان  وسمن ها با همکاری مدیریت شهری  عهده دار حل مسایل پاكی و زیبایی شهر ، برای از بین بردن زشتی های موجود و زباله ها ، زیبایی محیط زیست بشوند.و مطالعات و كوشش های عملی موفقی در جهت تشویق عموم مردم به جلوگیری از افزایش تولید زباله ، امور زیباسازی ، كاهش فاضلاب و بهبود سطح زندگی مردم انجام شود که یكی از عوامل مهم این موفقیت كار مداوم و پیگیری مدیران شهری و همكاری مردم ومسوولان در راستای اجرای طرح شهر پاكیزه وزیبا می باشد . برای اجرای این طرح نیز همكاری اهل مشاغل ، شهروندان عادی ، گروه ها و مؤسسات دولتی و غیردولتی ، اماكن مذهبی ، مدارس و مسوولین ارشد استان و دیگر اقشار باعث پیشرفت و سرعت در كار می شود . بدون تردید انتقاد غیر سازنده در این موارد گره کار رابیشتر می کند وهر كس می تواند بخش و كمكی برای حل مسایل زیبایی و پاكیزگی محیط ، انتقال و انحلال زشتی ها در شهر باشد .


١٧:٢٢ - 1398/05/13    /    شماره : ٧٨٩٤    /    تعداد نمایش : ١٥١خروج