ساعت
اوقات شرعی
اخبار > شوراها مصداق نهادینه سازی مشارکت عمومی


  چاپ        ارسال به دوست

پرویز سالاری

شوراها مصداق نهادینه سازی مشارکت عمومی

شوراهای شهر و روستا مصداق بارز مردم سالاری دینی ، تمرکز زدایی و توزیع قدرت تصمیم گیری  هستند

فرمان تاریخی حضرت امام(ره) در نهم اردیبهشت ماه سال ۵۸ درست هشتاد روز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و اختصاص یک فصل از قانون اساسی به شوراها نشان از جایگاه ولایی نظام شورایی در جمهوری اسلامی دارد.

شوراهای شهر و روستا مصداق بارز مردم سالاری دینی ، تمرکز زدایی و توزیع قدرت تصمیم گیری برای پیشبرد روند توسعه همه جانبه شهری و روستایی مناطق مختلف هستند.

شوراها می توانند مدیریت شهری را سبک تر ،پویا ترو به شیوه ای محلی و منطقه ای در بهترین سطح خدمت رسانی با خودبه همراه داشته باشند و بار عمده ای از روی دوش دولت بردارند.

هدف از تشکیل شوراها تحقق مدیریت محلی بود که در همین رابطه حضرت امام (ره)می فرمایندمردم خودشان بهتر می توانند محل خود را اداره  کنند زیرا دردشان  رامی شناسندو درمانشان را هم می دانند. 

شوراها یک ظرفیت و یک فرصت  هستد و باید پرسید ما از این نهاد به عنوان یک قدرت اجتماعی چقدر استفاده کرده ایم؟ زیرا این قدرت اجتماعی یک سرمایه اجتماعی است .

سرمایه اجتماعی یک نماد چند وجهی است که رکن  اصلی آن اعتماد عمومی است که در همین ارتباط مقام معظم رهبری می فرمایند «تاثیر شوراهای شهر و روستا بر تحکیم پایه های  قانون،اعتماد عمومی و مشارکت مردمی است».

اعضای شوراهای شهر و روستا،مدیریت شهر ی و روستایی چقدر از ظرفیت شوراها در جهت تمرکز زدایی و عقلانی شدن توسعه استفاده کرده اند ؟

متاسفانه می بینیم که از سال ۱۳۶۱ که قانون شوراها به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید تا کنون چندین بار مجددا در مجلس اصلاح شده است و هر بار اختیارات این پارلمان محلی کمتر شده است حتی در اصلاحاتی در مجلس پنجم شورای اسلامی در سال ۱۳۷۵ در حالی تصویب شد که هنوز شوراها تشکیل نشده بود.

در عین حال شورا ها همانند نخ تسبیح در جهت وحدت و تقویت مدیریت شهری عمل می کنند . شوراها با حضور 20 ساله خود با اتکا به توان محلی، قدرت اجتماعی و شناخت ظرفیتهای پیدا و پنهان محلی موجب رفع مشکلات و شکوفایی روستاها و شهرها شده است و هر ساله میلیارد ها تومان بودجه در بخش های مختلف عمرانی، فرهنگی، اجتماعی و... هزینه می کنند و مهمترین نقش خود در جهت نهادینه سازی مشارکت عمومی در جهت نظارت همگانی بر عملکرد مدیریت شهری و روستایی برای مقابله با فساد اداری ایفا کرده است.

ان شاا... نظام شورایی کشور با نصب العین قرار دادن بیانیه راهبردی گام دوم مقام معظم رهبری ،بویژه در سال جاری در جهت ارتقا رونق تولید ، همچون گذشته همه توطئه های دشمن بویژه در حوزه اقتصادی و آسیبهای اجتماعی را خنثی نموده و گام موثری در اجرای آرمانهای حضرت امام (ره)،شهداو منویات مقام معظم رهبری بردارند. 

 

پرویز سالاری 

رییس شورای شهرستان بندرعباس


١٢:١٤ - 1398/02/10    /    شماره : ٧٤٤١    /    تعداد نمایش : ٦٩خروج