ساعت
اوقات شرعی
اخبار > جنبش دانشجویی و رسالت بیدارگری


  چاپ        ارسال به دوست

پرویز سالاری

جنبش دانشجویی و رسالت بیدارگری

با گرامیداشت یاد خاطره شهیدان احمد قندچی،مهدی شریعت رضوی و مصطفی بزرگنیا که در نخستین اعتراض پر خروش مردم به کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و اعتراض به ورود ریچارد نیکسون معاون وقت رییس جمهور امریکا به دست دژخیمان استبداد به شهادت رسیدند.یادداشت/ سخنی با رئیس جمهور

در واقع این خروش که دقیقا  ۱۰۸ روز بعد از کودتای ننگین ۲۸ مرداد شکل گرفت ، تولد مرگ بر امریکا و استکبار ستیزی در ایران بود.

این خروش در سالهای ۴۱ و ۴۲ با نهضت امام خمینی وارد مرحله جدیدی شد و در سال ۵۷ به پیروزی انقلاب اسلامی انجامید و با تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ۱۳ ابان ۵۸ موجب ریشه کنی و قطع ارتباط شیطان بزرگ امریکای‌ جهانخوار از ایران اسلامی شد که حضرت امام (ره ) انرا انقلاب دوم و مهمتر از انقلاب  ۵۷ دانست.

نظام پر برکت جمهوری اسلامی در چهل سالگی موجودیت خود، به تدریج استوارتر و باتجربه تر شده و با گذر از طوفان‌های سهمگین امروز به قدرت بزرگ منطقه‌ای تبدیل شده است.

در چهل سالگی انقلاب اسلامی روز دانشجو فرصت مناسبی است برای بررسی و تحلیل هویت تاریخی جنبش‌های دانشجویی در ۶۵ ساله اخیر که نقش ویژه ای در قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه استکبارستیزی، عدالتخواهی، انقلابی گری، مبارزه با فساد و اشرافی گری و رصد شرایط سیاسی کشور ایفاکرده‌است.

جنبشهای دانشجویی پیوسته مطالبات فوق الذکر در دیدار با مسئولین‌ مطرح می کنند که هم تلنگری به مدیریت ارشد و اجرایی نظام و هم موجب بصیرت افزایی و بیداری آحاد مردم می شود.

به گفته شهید مظلوم بهشتی « دانشجویان مؤذن جامعه هستند اگر خواب بمانند نماز امت‌ قضا می‌شود» که می توان به روحیه پرسشگری دانشجویان در دیدارهای خود با مقام معظم رهبری و سایر مسئولان اشاره کرد.

تشکلهای دانشجویی برآمده از انقلاب اسلامی، انقلابیگری را به عنوان یک آرمان پیگیری می کنند و آن را راه‌حل بسیاری‌ از مشکلات کشور می دانند،  ریشه شکل گیری روز دانشجو استکبار ستیزی است که تشکلهای دانشجویی با گذشت ۶۵ سال از حرکت ضد استکباری خود هنوز استکبار ستیزی را به عنوان آرمان اصلی خود در جلسات مختلف با مسئولان بر این اصل تاکید دارند.

مهمترین راهبرد جنبش دانشجویی در عصر حاضر به عنوان نهادی پیشرو در حوزه های گفتمان سازی انقلابی گری ، استکبار ستیزی، عدالتخواهی، مقابله بافساد و رانتخواری در دستور کار خود قرار داده است.

دانشجویان پای رسالت خود در استکبارستیزی، انقلابی گری و اعتراض به تبعیض، بی عدالتی، و رانتخواری ایستاده و به عنوان قلب تپنده جامعه همچنان زنده و محور بیداری جامعه است.


١٤:٥٤ - 1397/09/18    /    شماره : ٥٩٣٥    /    تعداد نمایش : ١٢٩خروج