دوشنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٨
ساعت
اوقات شرعی
اخبار > لزوم ایجاد پل گفتگو میان نخبگان و تصمیم گیران سیاسی استان هرمزگان


  چاپ        ارسال به دوست

آبتین امیری

لزوم ایجاد پل گفتگو میان نخبگان و تصمیم گیران سیاسی استان هرمزگان

در استان هرمزگان شکاف های بزرگی وجود دارد که این شکاف ها خود مانعی در مسیر حل مشکلات است . شاید یکی از بزرگترین این شکافها ، شکاف میان نخبگان استان و مسئولان سیاسی باشد. مسئولان اعم از مدیران اجرایی ، نمایندگان مجلس و اعضا شوراها ارتباط معناداری با نخبگان هرمزگانی ندارند و همین مساله سبب شده تا غالب تصمیم ها و اقدامات انجام شده بدون هر گونه مشورت با نخبگان استان شکل بگیرد. غالب مواضع نمایندگان استان فاقد پشتوانه مشورتی با نخبگان استان است که خود عاملی برای شکل گیری مشکلات آینده استان است.

ضعف فرهنگ مشورت ، گفتگو و نقدپذیری در سطوح مختلف تصمیم گیری استان هرمزگان سبب فاصله گرفتن تصمیم گیران استان هرمزگان از نخبگان و بدنه کارشناسی استانی شده است .

تبعات چنین فاصله ای این است که فرهنگ تعامل و گفتگو در استان هرمزگان شکل نگیرد یا اینکه شرایط به گونه ای باشد که یا اساسا نقدی موجود نباشد و بی تفاوتی حاکم باشد ، و یا اگر نقدی وجود دارد نقدی بی رحمانه و مخرب باشد .

اگر تصمیم گیران سیاسی اعم از مدیران اجرایی و نمایندگان مجلس و شوراها به دیدگاه های کارشناسی اهمیت دهند ، ضمن کنترل برخی تصمیم های فردی که فاقد پشتوانه کارشناسی لازم است ، سبب می شود فرهنگ گفتگو و تعامل میان نخبگان و تصمیم سازان استان شکل بگیرد .

برای نیل به این اهداف باید برنامه منطقی برای این گفتگوها و بهره مندی از نظرات کارشناسی وجود داشته باشد و علاوه بر این ,این گونه  ارتباط موثر باشد ، یعنی از نظرات کارشناسان بطور مناسب استفاده شود .

 

بهرحال نباید شکاف میان نخبگان و تصمیم  سازان استان را دست کم گرفت و پراکندگی نخبگان استان را بهانه ای قرار داد تا نظرات کارشناسی انها را نادیده گرفت , زیرا تداوم این شرایط ضمن دامن زدن به ناامیدی عمومی سبب رشد فرهنگ نقد بی رحمانه و غیر منصفانه در جامعه می شود.


١١:٠٣ - 1396/11/19    /    شماره : ٤٩٧٦    /    تعداد نمایش : ٢٥١خروج