پنج شنبه ١٠ مهر ١٣٩٩
اخبار > دانشمند، ناجی مردم سورو/ دانشمند، پدر فرهنگ سورو


  چاپ        ارسال به دوست

آبتین امیری ، عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس:

دانشمند، ناجی مردم سورو/ دانشمند، پدر فرهنگ سورو

⭕دريانوردی بخش بزرگی از تاريخ غني بندر عباس است سورو كه در حال حاضر محله ای زيبا و مكانی بكر در غرب بندر عباس است از دوره هخامنشی دارای سکنه بوده، علت توجه تجار و بازرگانان  آن دوره به سورو دو دلیل عمده داشت، یکی به علت نزدیکی به هرمز و دیگری در مسیر راه تجاری فارس به هرمز قرار داشت به همين خاطر  اهمیت خود را در دوره های پس از این نیز از دست نداد.

در سالهای سخت دوران جنگ جهانی دوم کشور ایران به شدت دچار فقر و بی سوادی بود؛ یکی از مردان بزرگ آن روزگار، حاج محمد دانشمند با مشاهده بی سوادی و عقب ماندگی مردم محله اش تصمیم گرفت که مدرسه ای را در آن جا تاسیس کند

او در دفتر خاطراتش نوشته است: اکنون فکرم به اینجا رسیده است که در سورو، مدرسه شش کلاسه تاسیس کنم. او بی درنگ به وزارت فرهنگ تلگراف می زند و مسولان آن را از قصد خود آگاه میکند. ظرف مدت یک هفته، دکتر بقایی کرمانی که در آن زمان رئیس اداره فرهنگ استان کرمان بود موافقت خود را با تاسیس مدرسه، اعلام می کند و به اداره فرهنگ بندرعباس دستور می دهد که جهت تاسیس مدرسه، هرکمکی لازم بود در اختیار دانشمند قرار بگیرد و دانشمند نیز کار را شروع می کند. ایشان منزل شخصی خود را برای این کار اختصاص می دهد و میز و نیمکت را خود تهیه می کند و سرانجام روز هشتم اردیبهشت سال ۱۳۲۰ برای افتتاح مدرسه انتخاب می شود.

مدرسه دانشمند با همت این بزرگوار سالها منشا خیر و سوادآموزی در کل منطقه بوده است.

(منبع: دفتر خاطرات مرحوم حاج محمد دانشمند و مصاحبه با فرزندش میرزا احمد دانشمند)


٠٠:٥٥ - 1399/03/20    /    شماره : ١٠١٩٦    /    تعداد نمایش : ١٢١خروج
ساعت
اوقات شرعی

ارتباط با ما

بندرعباس-بلوارامام خمینی شهرداری مرکزی-شورای اسلامی شهر بندرعباس فکس:07632233904

07632245308

آمار بازدید

بازدید این صفحه : 13867

بازدید امروز : 148

کل بازدید : 290013