ساعت
اوقات شرعی
اخبار > در یکصد و سی امین جلسه رسمی شورای شهر بندرعباس تأکید شد؛


  چاپ        ارسال به دوست

در یکصد و سی امین جلسه رسمی شورای شهر بندرعباس تأکید شد؛

دانشگاه مذاهب اسلامی به تقویت امنیت مذهبی و باعث جلوگيري از افراط گرايي می‌شود/همکاری بین شورای شهر و دانشگاه مذاهب اسلامی گسترش می یابد

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: تأسیس دانشگاه مذاهب اسلامی موجب ایجاد امنیت بیشتر در حوزه مذهبی شده است. 

 

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر بندرعباس، یکصد و سی امین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر بندرعباس با حضور امینی زاده شهرداربندرعباس و حجت الاسلام و المسلمین مختاری رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی کشور و با دستور کار تعامل و هم اندیشی  شورای اسلامی شهر بندرعباس با دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار شد.

 

فیصل دانش، رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس در این جلسه ضمن تقدیر از حضور رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در جلسه شورای شهر بندرعباس، اظهار داشت: افراط مسئله ای جهانی است و نه تنها در کشورهای خاورمیانه بلکه در تمام دنیا این مسئله وجود دارد و جهان دچار افراط‌ گرایی شده است، و تشکیل دانشگاه مذاهب اسلامی به منظور مقابله با اندیشه های افراطی بسیار مهم و تأثیر گذار بوده است.

 

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس افزود: تاسیس دانشگاه مذاهب اسلامی با هدف امنیت مذهبي و جلوگيري از افراط گرايي مذهبي تشكيل شده ، لذا اين دانشگاه ميتواند باعث افزايش وحدت بين مسلمين شده و بنظر ميرسد همكاري و همراهي شوراي شهر با دانشگاه مذاهب اسلامي امري ضروريست.

آبتین امیری، عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: وحدت ریشه در افکار و کردار مردم هرمزگان دارد. مردم هرمزگان مردمی اعتدالی هستند و از افراطی گری ها و حاشیه سازی ها مبرا هستند.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: اگر اختلافی دراستان وجود داشته است، این اختلافات ریشه در مردم هرمزگان نداشته و از بیرون استان بر این استان تحمیل شده است.

آبتین امیری گفت: هرمزگان دروازه وحدت است و وحدت اسلامی در این استان در جهان اسلام الگو است.

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: بدلیل سیاست های مقام معظم رهبری در حمایت از وحدت اسلامی شکرگزار هستیم و دیدگاه ها و فتواهای ایشان همواره ستون محکمی برای وحدت اسلامی بوده است.

آبتین امیری گفت: همه ما در این کشور دارای سرنوشت مشترکی هستیم، با همدلی و دلسوزی نسبت به یکدیگر باید در مسیرحمایت از همدیگر برداریم ممکن است عده ای دنبال اختلافات باشند اما وحدت ما همه توطئه ها را برهم خواهد زد.

کیانوش جهانبخش، عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: در استان هرمزگان به لحاظ وحدت مذاهب، وحدت بسیار خوبی را شاهد هستیم به نحوی که این امر در ازدواج ها و سایر امور قابل مشاهده است.

جهانبخش اظهار داشت: در شورای شهر بندرعباس نیز این نکته و وحدت وجود دارد و ۳ نفر از اعضای این شورا از جمله ریاست شورا از اهل سنت هستند و با وحدت کامل در جهت حل منافع عمومی حرکت می‌کنیم.

رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر بندرعباس افزود: آثار مثبت تاسیس دانشگاه مذاهب در استان هایی که شعب آن وجود دارد به طور ملموس قابل مشاهده است و از این رو شورای شهر بندرعباس آمادگی دارد در تعامل با دانشگاه مذاهب اسلامی اقدامات عملی را انجام دهد.

مجید عسکری زاده، عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: تقویت وحدت میان مذاهب اسلامی امری قابل تقدیر است و انتظار می‌رود در آینده و با گسترش فعالیت‌های این دانشگاه شاهد جذب و گفتمان با سایر ادیان و مذاهب نیز باشیم.

عسکری زاده اظهار داشت: استان هرمزگان پایگاه و مرکز اخلاق است و شهرداری و شورای شهر و سایر مسوولان محلی در بدو تاسیس این دانشگاه کمک هایی را به این واحد آموزشی از جمله تخصیص زمین داشته اند و اکنون نیز آمادگی داریم به دانشگاه مذاهب اسلامی کمک کنیم.

عباس امینی زاده شهردار بندرعباس اظهار داشت: ارتقاء وحدت با ارتقای علم و دانش و در قالب دانشگاه مذاهب اسلامی امکان‌پذیر است.

امینی زاده گفت: پیشنهاد اول شهرداری این است که برای زمین تخصیص یافته به دانشگاه مذاهب اسلامی، با کمترین هزینه پروانه ساخت صادر، و در زمینه احداث و امور اجرایی نیز تا جایی که مقدور است همکاری کنیم.

وی افزود: ساختمان کنونی دانشگاه مذاهب ساختمان مشاعی است و نمی‌توانیم آن را به دانشگاه مذاهب واگذار کنیم اما دو راهکار برای کمک به این دانشگاه در دستور کار داریم.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدحسین مختاری رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در ابتدای جلسه ضمن قدردانی از اعضای شورای شهر به جهت اختصاص یک جلسه از وقت رسمی شورا به دانشگاه مذاهب اسلامی و بررسی مشکلات این واحد دانشگاهی، اظهار داشت: دانشگاه مذاهب اسلامی با تدبیر و آینده‌نگری مقام معظم رهبری در حدود ۲۵ سال پیش تاسیس و اکنون در ۷ استان کشور شعبه دارد.

وی افزود: هدف از تاسیس این دانشگاه تربیت نیروهای علمی برای مقابله با مباحث افراطی از جمله وهابیت است.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی ادامه داد: با افراط در همه مذاهب مخالفیم و این مسئله را مسئله ای آسیب‌رسان به گفتمان انسانی می‌دانیم و از همین رو بحث ما عوض کردن این نوع دیدگاه در محیطی آکادمیک و علمی است.

حجت الاسلام مختاری گفت: امروز برای زنده کردن کرامت انسانی و اخلاق میان مذاهب اسلامی و سایر ادیان و مذاهب گفتگو وجود داشته باشد.

وی با اشاره به مشکلات زیر ساختی در دانشگاه بندرعباس، اظهار داشت: برای تاسیس دانشگاه بهتر بود از اول زمین تملیکی وجود داشت و زیرساخت لازم شکل می گرفت و این سبک و سیاق و ملک اجاره ای و ساختمانی که استاندارد هم نیست، دانشجو و مسوولان دانشگاهی را  دچار مشکل کرده است.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی افزود: ساختمان کنونی در مالکیت آموزش و پرورش است و اکنون مترصد آن هستند که ساختمان را ما بگیرند.

مختاری ادامه داد: بایستی در بدو تاسیس این دانشگاه در استان هرمزگان، زمینی به صورت تملیکی در اختیار دانشگاه قرار می‌گرفت تا نسبت به ساخت و احداث واحد دانشگاهی مناسب اقدام می‌شد اکنون نیز از شورا و شهرداری تقاضا داریم در مباحث صدور پروانه، عوارض و تامین مصالح دانشگاه مذاهب اسلامی را یاری کنید.

وی با اشاره به عقب‌ماندگی دانشگاه مذاهب واحد استان هرمزگان نسبت به سایر شعبات در سایر استان‌ها گفت: در بوشهر با تخصیص زمینی در حدود ۷ هکتار مراحل ساخت از دو سال قبل آغاز شد و برای فصل جدید تحصیلی آن واحد دانشگاهی آمادگی جذب دانشجو را دارد اما در استان هرمزگان متاسفانه هنوز اقدامی صورت نگرفته است.


٠٨:٢٢ - 1398/05/18    /    شماره : ٧٩١٦    /    تعداد نمایش : ٦٩خروج