ورود اعضا
يکشنبه ٠١ ارديبهشت ١٣٩٨
ساعت
اوقات شرعی
اخبار > بررسی مسائل و مشکلات کتابخانه‌های عمومی در نشست شورای شهر بندرعباس


  چاپ        ارسال به دوست

بررسی مسائل و مشکلات کتابخانه‌های عمومی در نشست شورای شهر بندرعباس

نشست مشترک بررسی مسائل و مشکلات کتابخانه های عمومی شهر بندرعباس با حضور مدیر کل امور کتابخانه های استان هرمزگان و معاونین شهردار برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر بندرعباس، نشست مشترک بررسی مسائل و مشکلات کتابخانه های عمومی شهر بندرعباس با حضور شیخ ذاکری مدیر کل امور کتابخانه های استان هرمزگان و معاونین شهردار بندرعباس برگزار شد.

"فیصل دانش" رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس :

استفاده از تمامی ظرفیت ها جهت توسعه زیر ساخت های فرهنگي شهر بندرعباس

** رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: شورای شهر با یک نگاه مثبت فرهنگی می تواند به اداره کل کتابخانه های عمومی استان در زمینه ی پیشبرد اهدافش کمک کند و یکی از مهمترین اهداف شورای شهر توسعه و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی است و در این راستا تلاش می کند تا تمامی امکانات و قابلیت های موجود در اختیار امور کتابخانه های استان جهت توسعه زیر ساخت های فرهنگی قرار گیرد.

فیصل دانش در ادامه گفت : برای شهري با وسعت بندرعباس كه بعلت موقعيتش، در معرض تهاجم فرهنگی بیشتری قرار دارد داشتن فقط 5 کتابخانه بسیار کم بنظر ميرسد و می طلبد، همه مسئولین با همکاری و همفکری یکدیگر جهت توسعه کتابخانه های عمومی تلاش بيشتري داشته باشند تا بخش بزرگي از مشکلات فرهنگی این شهر برطرف شود.

وی در پایان پیشنهاد کرد: موضوع واگذاری کتابخانه شهداء به امور کتابخانه ها بطور مشخص در دستور کار کمیسیون تلفیق فرهنگی و حقوقی قرار گیرد و اعضای شورا نیز به این موضوع نگاه مثبتی داشته باشند.

** نایب رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس :

کتابخانه‌ها بازوی قوی فرهنگی شهر محسوب می شوند

نایب رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: شورای شهر در زمینه ترویج فرهنگ کتابخوانی و توسعه فرهنگ عمومی در کنار مجموعه کتابخانه‌ها خواهد بود و کتابخانه‌ها را بازوی قوی فرهنگی شهر می‌داند.

"جواد بلارک "  گفت: در سال گذشته در زمان مدیر کل قبلی، موضوع واگذاری کتابخانه شهداء در صحن شورای شهر بندرعباس مطرح شد ولی متأسفانه پیگیری ها به نتیجه ای نرسید، بهتر است این موضوع تعیین تکلیف شود و به سال های بعد موکول نگردد و اجرایی شود.

** رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر بندرعباس:

کتابخانه ها پایگاهی برای جوابگویی مطالبات مردم است

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: پایگاه های فرهنگی و علمی صامتی که باید جوابگوی مطالبات مردم و همه ی  اقشار جامعه باشد کتابخانه هاست.

" حجت الاسلام و المسلمین احمد عامری سیاهویی" در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اگر مساجد جزء ضرورت ها و پایگاه های اولیه محلات هستند به جرأت می توان گفت کتابخانه ها نیزکمتر از مساجد نیستند، اگر مساجد را پایگاه اعتکاف و معنویت بدانیم، کتابخانه ها محلی برای اعتکاف، پژوهش و بالندگی و رشد محسوب می شوند.

** اسماعیل بواشه،عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس:

دستگاه های مختلف فرهنگی بصورت جزیره ای عمل می کنند

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: برای کارهای فرهنگی متولیان زیادی داریم و هر دستگاهی بصورت جداگانه و جزیره ای کار خود را انجام می دهند.

" اسماعیل بواشه " گفت : همانطور که در امر مدرسه سازی و. ... خیرین کمک می کنند نیاز است که در زمینه کتابخانه های عمومی نیز از ظرفیت خیرین استفاده شود تا بسیاری از کمبود ها و مشکلات این کتابخانه های عمومی برطرف شود.

**پرویز سالاری، عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس:

جهت ارتقاء سطح فرهنگی جامعه باید از همه ی ظرفیت ها استفاده کرد

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: برای مقابله با ناتوی فرهنگی دشمن، باید با یک مهندسی فرهنگی،  از همه ی ظرفیت ها و امکانات موجود در جهت ارتقاء سطح فرهنگی جامعه استفاده کنیم.

" پرویز سالاری " با اشاره به سهم نیم درصد امور کتابخانه ها از درآمد شهرداری، تاکید کرد: سهم امور کتابخانه ها و آموزش و پرورش که از محل نیم درصد درآمد های حاصله از عوارض شهرداری است مطابق قانون باید در شهر بندرعباس هزینه شود نه در کل استان هرمزگان.

وی بیان کرد: کارگروهی متشکل از امور کتابخانه ها، شورای اسلامی شهر و شهرداری تشکیل شود تا مشکلات بررسی و برطرف گردد.

**آبتین امیری،رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر بندرعباس:

فرهنگ در جامعه ما متولی زیادی دارد، اما خروجی مناسبی ندارد

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: با پیگیریهای صورت گرفته  کارگران تنظیف شرکت های وابسته به شهرداری بندرعباس که از کار خود اخراج شده بودند به محل کار خود بازگشتند و جا دارد در این راستا از شهردار محترم بندرعباس، معاونت خدمات شهری شهرداری و شهردار منطقه 3 تشکر کنم.

" آبتین امیری" گفت: حمایت از کتابخانه ها امری مهم برای جامعه ماست و انتظار داریم شهرداری بطور جدی تر وارد این حوزه شود، چند گانگی فرهنگی و تعدد متولیان فرهنگ در جامعه ما خود الان به مشکلی بنام موازی کاری تبدیل شده است.واقعیت جامعه ماست که فرهنگ متولیان زیادی دارد، اما خروجی ها تاکنون مناسب نبوده است.

**معاون امور زیربنایی و عمرانی شهرداری بندرعباس:

فرهنگسراها که ترکیبی از کتابخانه و مکان فرهنگی است

معاون امور زیربنایی و عمرانی شهرداری بندرعباس گفت: هیچ‌گاه بحث تخریب کتابخانه شهدا مطرح نبوده و همیشه حرف از احیای آن بوده است.

"عبدالرضا بهادر" با اشاره به ساخت فرهنگسرا در مناطق کم برخوردار شهر خاطرنشان کرد: فرهنگسراها که ترکیبی از کتابخانه و مکان فرهنگی است در مناطق 2 و 3 شهرداری ساخته شد و قرار شد بخش کتابخانه آن به اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان واگذار شود.

** معاون مالی و اقتصادی شهرداری بندرعباس:

مقرر شد نیم درصد سهم کتابخانه های عمومی ماهانه واریز شود

معاون مالی و اقتصادی شهرداری بندرعباس گفت: در خصوص نیم درصد سهم کتابخانه‌های عمومی ماهانه درخواستی از این اداره کل به شهرداری فرستاده می‌شده و شهرداری نیز مبلغی را پرداخت می‌کرده است.

"محمد رستمی"با بیان اینکه در یک ماه گذشته مبلغ 50 میلیون تومان به اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان پرداخت کرده‌ایم، اظهار کرد: جلساتی را با این اداره کل برای تعیین چگونگی پرداخت مطالباتش برگزار کردیم و قرار شد شهرداری ماهانه مبلغی را به حسابشان واریز کند و تاکنون 13 میلیارد ریال از مطالبات اداره کل کتابخانه‌های استان را پرداخت کرده‌ایم.

** مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان:

نهادهای بسیاری در فرهنگ ورود کرده‌اند اما خروجی در این زمینه نمی‌بینیم

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان گفت: امروزه  فرهنگ به نیاز دست چندم و کالای لوکس تبدیل شده است، و نهادهای بسیاری در فرهنگ ورود کرده‌اند اما خروجی در این زمینه نمی‌بینیم.

"حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد ذاکری" افزود: سرانه مطالعه در کشور بسیار پایین است و به دنبال آن هم استان هرمزگان نیز وضعیت بدترین جایگاه را از میانگین کشوری دارد؛ در کل استان حدود 63 کتابخانه داریم که با این نرخ رشد جمعیت در کشور جایگاه 27 را داریم که اصلا قابل قبول نیست ودر شهر بندرعباس تنها 5 کتابخانه دارد.

شایان ذکر است؛ در پایان این جلسه موضوع واگذاری کتابخانه شهداء به امور کتابخانه ها به کمیسیون تلفیق فرهنگی و حقوقی ارجاع داده شد.

 

 

 


١٣:٠٠ - 1397/08/07    /    شماره : ٥٧٧٥    /    تعداد نمایش : ٧٨خروج