ورود اعضا
شنبه ٢٧ بهمن ١٣٩٧
ساعت
اوقات شرعی
اخبار > همکاریهای شورای شهر و پارک علم و فناوری گسترش می یابد/ توجه به شرکت های دانش بنیان باعث پیشرفت و توسعه می شود


  چاپ        ارسال به دوست

همکاریهای شورای شهر و پارک علم و فناوری گسترش می یابد/ توجه به شرکت های دانش بنیان باعث پیشرفت و توسعه می شود

شصت و یکمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر بندرعباس با حضور بهاری قائم مقام شهردار بندرعباس و فتی رئیس پارک علم و فناوری استان با دستور کار هم اندیشی و تبادل نظر با پارک و علم و فناوری استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر بندرعباس،" اسلام باوقار" رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس در این جلسه با تسلیت شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع) بیان کرد: پارک علم و فناوری هرمزگان توانسته است در سالیان اخیر در زمینه ی رشد و پرورش نخبگان تلاش فراوانی داشته است و باید توجه بیشتری به پارک علم و فناوری استان صورت گیرد، چون نخبگان نیاز به توجه و نگاه ویژه ای هستند.

باوقار گفت: مقام معظم رهبری همواره بر توجه به شرکتهای دانش بنیان تأکید داشته است و اگر در گذشته این تأکید مقام معظم رهبری را بخوبی انجام داده بودیم امروزه شاهد نتایج درخشان تری از جمله اشتغال وسیع جوانان در این بخش بودیم.

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس خاطر نشان کرد: اگر توجهات خود را به سمت شرکتهای دانش بنیان ببریم و زمینه را برای رشد آنها فراهم کنیم بطور حتم اتکاء اقتصاد کشور به نفت کاهش می یابد و آن زمان صاحبان فکر و ایده می توانند به رشد اقتصادی کشور و بهبود اشتغال کمک کنند.

باوقار بیان کرد: باید فضای تبلیغاتی مناسبی در سطح شهر بندرعباس در اختیار پارک علم و فناوری قرار دهیم تا بخوبی بتوانند جوانان نخبه و با  دانش را در سطح شهر معرفی کنیم.

کیانوش جهانبخش رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر بندرعباس در این جلسه گفت: افزایش تولید و ثروت در جامعه یکی از وظایف پارک علم و فناوری است.

جهانبخش افزود: رتبه ی دانشگاههای ما با رتبه ی ثبت اختراعات ما برابری ندارد که نشان دهنده ی این است که دانشگاههای ما ضعیف و به لحاظ ساختاری خروجی مطلوبی ندارند.

وی بیان کرد: بیش از حد مجوز تأسیس دانشگاهها داده شده که حالا به فکر انحلال یا ادغام آنها هستیم که این خود یک مشکل جدی شده، چرا که صندلی بدون متقاضی داریم و از این رو باید کاربردی تر به این موضوع نگاه کنیم.

رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای شهر بندرعباس گفت: خلاقیت و ایده در تمام لایه های اجتماعی وجود دارد و وظیفه ی مجموعه ی شهری ایجاد زمینه مناسب برای خلق ایده ها و تبدیل ایده ها به اجراست.

وی افزود: یک شهروند مسئولیت پذیر و خلاق می تواند نقش مؤثری در فرآیند تصمیم گیری داشته باشد و راهکارهای مناسبی را ارائه نمایند.

جهانبخش اظهار کرد: متأسفانه کمتر نگاه علمی و تخصصی به پیرامون وجود دارد و کشور ما بیشتر به سمت سلیقه ای اداره میشود.

حجت السلام و المسلمین احمد عامری سیاهویی نیز در این جلسه با تسلیت شهادت امام جعفرصادق (ع) گفت: بزرگترین دانشمندان در حوزه شیمی، فیزیک و.... اگر زندگی امام جعفر صادق(ع) را مطالعه نمایند خودشان را مدیون این امام بزرگوار می دانند.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر بندرعباس افزود: امروز در بحث ساختمان سازی و تولیدات و... نیاز به فناوری و دانش پایه داریم که پارک علم و فناوری هرمزگان با مدیریت خوب آقای فتی از عهده این کار برخواهد آمد.

اسماعیل بواشه دیگر عضو شورای شهر بندرعباس دراین جلسه گفت: نگاه سلیقه ای در بعضی از مسائل در کشور، استان و شهر بندرعباس باعث شده که متأسفانه از دانش، علم و فناوری در همه زمینه استفاده بهینه نشود.

وی گفت: تا زمانی که به سمت علم وفناوری و استفاده از ظرفیت نیروهای ارزشی و دانشی نباشد قطعاً خدمات رسانی به مردم دچار معضل خواهد شد.

مجید عسکری زاده رئیس کمیسیون اقتصاد، برنامه، بودجه شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: بجای تحریک مسائل اجتماعی شهر باید به دنبال تحرک در جهت توسعه و پیشرفت شهر باشیم.

وی افزود: برای اینکه شاهد کاهش هزینه ها و بهره وری بیشتر باشیم نیازمند یک نقشه راهی هستیم و این مهم با همکاری پارک علم و فناوری اتفاق می افتد.

قائم مقام شهردار بندرعباس نیز در این جلسه اظهار کرد: ایده و افکاری که پارک علم و فناوری استان هرمزگان دنبال می‌کند ستودنی است.

جعفر بهاری با بیان اینکه اشتغال بیشترین دغدغه شهرداری می‌باشد، افزود: خیلی از افراد دنبال تولید محصولات دانش بنیان بوده که به تبع آن اقتصاد خوبی ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: بایستی از نمونه‌های شهرهای دیگر در خصوص پارک‌های علم و فناوری استفاده شود.

رئیس پارک علم و فناوری استان هرمزگان  نیز در این جلسه گفت: باید مسئولان استانی و شهری توجه بیشتری به زمینه شرکت‌های دانش‌بنیان بکنند و زمینه را برای حضور جوانان خلاق فراهم کنند تا شاهد توسعه اشتغال باشیم و به‌نوعی شرکت‌های دانش‌بنیان، اشتغال آینده کشور را تضمین خواهند کرد.

علی فتی افزود: 75 واحد فناور در استان هرمزگان در حال فعالیت هستند که از این تعداد 36 شرکت متعلق به شرکت‌های دانش‌بنیان است.

وی با بیان اینکه هرمزگان ظرفیت‌های زیادی در این حوزه دارد که خوشبختانه حضور این شرکت‌ها توانسته به بازاریابی آن‌ها کمک شایانی کند، اضافه کرد: یکی از وظایف پارک‌ها ایجاد بازار برای شرکت‌های دانش‌بنیان است و ازآنجاکه شهرداری‌ها بازار بزرگ و جذابی برای این شرکت‌ها هستند، ورود شهرداری‌ها به این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است .

به گفته رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان، شهرداری‌ها برای داشتن شهر ایده آل  نیاز به فناوری و تکنولوژی‌های جدید دارند. به همین جهت تعامل بسیار خوبی بین شرکت‌های دانش‌بنیان و شهرداری‌ها شکل‌گرفته است.

وی با بیان اینکه هرمزگان در بین پارک‌های علم و فناوری کشور در رده پانزدهم قرار دارد، تصریح کرد: طبق تسهیلات در نظر گرفته‌شده دولت برای کمک به شرکت‌های دانش‌بنیان به این دست شرکت‌ها، تسهیلات 700 میلیون ریالی با بهره 4 درصد تعلق می‌گیرد.

رئیس پارک علم و فناوری استان هرمزگان با بیان اینکه از شورای شهر و شهرداری بندرعباس درخواست کردم در نقاطی از شهر مکان‌هایی برای نصب بیلبوردهای تبلیغاتی فراهم کند تا بتوانیم شرکت‌های دانش‌بنیان و نخبگان را از طریق آن به شهروندان معرفی تا شاهد جذب بیشتر این دست از افراد باشیم، اضافه کرد: درست است که بندرعباس را نمی‌توان با شهرهای بزرگ دنیا مقایسه کرد اما باید یک روز از یکجا شروع کرد تا بتوانیم خود را رشد دهیم و شاهد بندرعباسی در مسیر توسعه باشیم.

 

گفتنی است، در این جلسه دکتر علی فتی به عنوان مشاور شورای شهر بندرعباس تعیین گردید.


١١:٣٥ - 1397/04/19    /    شماره : ٥٤٠٦    /    تعداد نمایش : ٩٧خروج