ورود اعضا
چهارشنبه ٠٣ بهمن ١٣٩٧
ساعت
اوقات شرعی
اخبار > المان ها و نمادهای شهری پس از تصویب شورای شهر قابل اجرا است


  چاپ        ارسال به دوست

در شورای شهر بندرعباس تأکید شد؛

المان ها و نمادهای شهری پس از تصویب شورای شهر قابل اجرا است

بیست و ششمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر بندرعباس با دستور کار طرح کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا در خصوص اجرای المان ها و نمادهای شهری پس از تصویب در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر بندرعباس، در بیست و ششمین جلسه رسمی شورای شهر که یکی از دستورکارهای مهم آن اجرای المان ها و نمادهای شهری پس از تصویب در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر بود هر یک از اعضای شورای شهر به بیان دیدگاهها و نظرات خود در این رابطه پرداختند و همگی بیان کردند، در این زمینه نیازمند مدیریت واحدی هستیم تا از هدر رفت سرمایه و بیت المال جلوگیری شود.

اسلام باوقار، رییس شورای شهر بندرعباس:

 المان‌ها براساس فرهنگ و هویت استان طراحی شوند

رییس شورای شهر بندرعباس گفت: تاکنون شهرداری‌های مناطق، المان‌ها را با سلیقه خود نصب می‌کردند اما با توجه به اینکه سازمان سیما و منظر شکل‌گرفته است از این‌ پس باید هر پروژه‌ای که در خصوص المان‌های شهری انجام می‌شود با هماهنگی این سازمان باشد تا به مدیریت واحد در این زمینه برسیم .

"اسلام باوقار"  گفت: باید المان سازی توسط شهرداری‌های مناطق ممنوع شود، ابتدا المان‌ها توسط سازمان سیما و منظر براساس فرهنگ و هویت استان طراحی و سپس در کمیسیون فرهنگی شورا بررسی شود و در نهایت توسط شهرداری‌های مناطق به مرحله اجرا برسد.

وی افزود: تا قبل از این دقیقاً بالعکس این روند اجرا می‌شد و طرح پس از اجرا توسط شهرداری‌های مناطق مورد نقد و بررسی قرار می‌گرفت.

رییس شورای اسلامی شهر بندرعباس در پایان  گفت: در خصوص المان‌های فانتزی که در سطح شهر قرارگرفته‌اند، باید در نظر بگیریم که کودکان نیز بخشی از جامعه هستند و باید المان‌هایی با شرایط سنی آن‌ها هم داشته باشیم اما تصور ما همیشه این است که المان‌ها مختص بزرگ‌ترهاست، در صورت جانمایی صحیح، این‌ المان‌ها را می‌توان برای استفاده کودکان و خانواده‌ها در نظر گرفت.

حجت الاسلام و المسلمین احمد عامری سیاهویی :

المان سازی تلفیقی از هنر و اندیشه است

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: المان سازی تلفیقی از هنر و اندیشه است و می توان در طراحی و نصب المان های شهری از نظرات هنرمندان مجسمه ساز و نقاش مشارکت بگیریم.

"حجت الاسلام و المسلمین احمد عامری سیاهویی" بیان کرد: المان های شهری بر رفتار و محیط افراد مؤثرند و باید مبنای اندیشه ای و مطالعاتی داشته باشند.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر بندرعباس گفت: انتقال مفاهیم و ارزش های دفاع مقدس به نسل آینده می تواند در قالب المان های شهری جلوه کند.

وی افزود: المانهای فاخر با محتوای مذهبی ، ملی و تاریخی که نشان از هویت شهر بندرعباس و استان هرمزگان  دارد و فضاهای شهری را با انتقال این مفاهیم و هویت های فرهنگی دارای لذت های بصری زیبا شده و سیمای مناسبی از اقلیم هرمزگان و شهر بندرعباس را ایجاد می کند.

وی در ادامه بیان کرد: تجربه ثابت کرده در هر برنامه وقتی مردم و تشکل ها و بسیج ورود کرده اند، کارها به بهترین نحو انجام شده است لذا می طلبد در ساخت المان ها بایستی از تفکرات و ایده ها ی افراد بویژه جامعه بسیج مهندسین بهره گرفته شود.

فیصل دانش، نائب رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس:

در المان های شهری باید مقوله های فرهنگی، بومی واجتماعی مبنا قرار گیرد

نائب رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: در المان های شهری باید مقوله های فرهنگی، بومی واجتماعی مبنا قرار گیرد و متأسفانه در نمادسازی و توسعه المان های  شهری تاکنون شهرداری  ضعیف عمل کرده است.

فیصل دانش افزود: توجه به نصب المان های پر محتوا به فضاهای شهری زیبایی خاصی می بخشد و باید این مهم در دستور کار معاونت خدمات شهری شهرداری قرار گیرد.

وی گفت: جهت هدر رفت سرمایه و جلوگیری از بیت المال بایستی یک مدیریت واحدی  دراین زمینه تشکیل شود تا از موازی کاری جلوگیری شود و شاهد المان هایی زیبا در شهر باشیم.

مجید عسکری زاده، رئیس کمیسیون اقتصاد، برنامه و بودجه شورای شهر بندرعباس:

المان های شهری فاقد هویت محلی و بومی هستند

رئیس کمیسیون اقتصاد، برنامه و بودجه شورای شهر بندرعباس گفت: المان های شهری با هزینه های هنگفتی انجام  می شود ولی متأسفانه به هویت محلی و بومی اشاره ای نشده است.

مجید عسکری زاده افزود: هدف اصلی المان‌های مختلف در شهر، زیباسازی فضای شهری،ارتقاء فرهنگی و هویت‌بخشی به شهروندان و انتقال و نشان دادن فرهنگ به نسل های آینده است که در خصوص المان های شهری در بندرعباس اجحاف شده است.

وی گفت: شهداء حق بزرگی بر گردن ملت ایران داشته،  و برای انتقال ارزش‌ها و آرمان‌های دفاع مقدس، در شهر بندرعباس  و در میدان دفاع مقدس بایستی رشادتهای شهدای بندرعباس به نمایش گذاشته شود ولی تا کنون دراین زمینه اقدام مناسبی صورت شاهد نیستیم.

کیانوش جهانبخش، رئیس کمیسیون عمران، حمل ونقل وترافیک شورای شهر بندرعباس:

رئیس کمیسیون عمران، حمل ونقل وترافیک شورای شهر بندرعباس گفت:متأسفانه بی نظمی در بررسی، ساخت وجانمایی ونگهداری المان های شهری تنها نمونه ای از بی نظمی های موجود در کارهاست.

کیانوش جهانبخش افزود: گویا به هم ریختگی و آشفتگی در منظر شهری وهمه امور خود عادت کرده ایم.

 


١٠:٤١ - 1396/10/04    /    شماره : ٤٧٩٧    /    تعداد نمایش : ٩٦خروج