ورود اعضا
پنج شنبه ٠٣ خرداد ١٣٩٧
ساعت
اوقات شرعی
اخبار > با پیگیری شورای شهر یک شرکت ایتالیایی انرژی‌های پاک را به بندرعباس می‌آورد


  چاپ        ارسال به دوست

با پیگیری شورای شهر یک شرکت ایتالیایی انرژی‌های پاک را به بندرعباس می‌آورد

نمایندگان یک شرکت ایتالیایی فعال در زمینه انرژی‌های پاک، برنامه جامعی را برای استفاده از پسماندهای بندرعباس در جهت تولید برق در جلسه شورای شهر بندرعباس ارائه کردند.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر بندرعباس، اسلامی شهر بندرعباس، نمایندگان یک شرکت ایتالیایی فعال در زمینه انرژی‌های پاک، با حضور در 235 امین جلسه رسمی شورای شهر بندرعباس گزارشی از شیوه و نحوه استفاده از پسماندهای این شهر در جهت تولید برق در سایت زباله شهر بندرعباس ارائه کردند.

پرویز سالاری:

یکی از دستاوردهای شورای چهارم تأمین 50 درصد آبیاری فضای سبز شهری از طریق آب غیر شرب است

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس در این جلسه که با دستور کار   بیان کرد: با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری در حفاظت از محیط‌زیست و همچنین نگرش مثبت مردم و سمن‌ها در بحث محیط‌زیست و رویکرد مناسب شورای چهارم در توجه به این مقوله شاهد اقدامات مثبتی در سطح شهر بندرعباس هستیم.

پرویز سالاری با بیان اینکه یکی از دستاوردهای شورای چهارم تأمین 50 درصد آبیاری فضای سبز شهری از طریق آب غیر شرب است، تصریح کرد: همین حفاظت از منابع آب با توجه به محدودیت‌هایی که در کشور وجود دارد گام مؤثری است که می‌تواند باعث شود تا سر خود را در مقابل آیندگان بالا نگاه داریم.

وی با اشاره به اینکه پسماند را امروز طلا و سرمایه‌گذاری در این حوزه را ارزشمند دانست و عنوان کرد: نگاه شورای شهر بندرعباس به سرمایه‌گذار به‌عنوان شریک و نگاه سودآوری برای هر دو طرف است.

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس ابراز امیدواری کرد که سرمایه‌گذار ایتالیایی بتواند با ارائه برنامه منظم و منطقی بندرعباس را درزمینه تولید انرژی پاک یاری کند، خاطرنشان کرد: باید از این ظرفیت خدادادی بهره بیشتر برده و در جهت استفاده مناسب از پسماند به کمک شهرداری بندرعباس بیاید تا از این فرصت نهایت استفاده را ببریم.

مهران نجاتی :

استفاده از پسماندهای سایت زباله در جهت تولید انرژی اقدام مورد نیاز برای آینده بندرعباس

مهران نجاتی عضو شورای شهر بندرعباس درباره نحوه فعالیت این شرکت و برنامه آنها برای استفاده از پسماند‌های شهر بندرعباس در جهت استفاده برای تولید برق، اظهار کرد: یکی از اقدامات مهم مورد نیاز برای آینده شهر بندرعباس، استفاده از پسماندهای سایت زباله در جهت تولید انرژی و مدیریت این وضعیت است.

وی افزود: شهر بندرعباس موقعیت ویژه‌ای به لحاظ اقلیمی دارد و همین مسأله باعث شده تا شورای شهر در دوره چهارم همواره بر ضرورت استفاده از انرژی‌های پاک تأکید داشته باشد و دعوت از این شرکت ایتالیایی برای ورود در زمینه ایجاد انرژی‌های پاک در بندرعباس نیز بر اساس همین رویکرد صورت گرفته است.

عضو شورای شهر بندرعباس با بیان این که می‌توان از گاز متصاعدشده از زباله‌های دفن شده برای تولید برق استفاده کرد و این در حالی است که ورود این گاز به محیط زیست مضر است و اگر بتوانیم به شیوه‌ای مدرن نسبت به تبدیل این گاز متان به برق در محل سایت زباله اقدام کنیم، گام بزرگی برای صیانت از محیط زیست بر خواهیم داشت.

نماینده شرکت ایتالیایی الکتروگاز  ( S.R.L )   :

هدفمان حفاظت از محیط‌زیست و تولید انرژی از منابع تجدید پذیر است

نما ینده شرکت ایتالیایی الکتروگاز  ( S.R.L )  در این جلسه اظهار کرد: بنده 24 سال است که به‌عنوان مشاور فنی با شرکت ایتالیایی الکتروگاز ( S.R.L ) که از سال 1994 درزمینهٔ انرژی‌های پاک، خورشیدی و بادی فعالیت دارد همکاری می‌کنم.

وی با بیان اینکه در این 24 سال مدیریت بیش از 15 نیروگاه زباله‌ای را به عهده داشته‌ایم، افزود: تکنولوژی که ما در ایتالیا به کار می‌بریم در راستای حفظ محیط‌زیست است چراکه زباله پس از دفن دچار عکس‌العمل‌های شیمیایی شده و بیوگاز یا زیست‌گاز را که شامل گازهای متان، کربن دی‌اکسید، سولفید هیدروژن، گوگرد و ازت است تولید می‌کند که بر اساس مطالعات صورت گرفته برای اتمسفر بسیار مضر است.

نماینده شرکت ایتالیایی الکتروگاز  ( S.R.L )   هدف این شرکت را حفاظت از محیط‌زیست و همچنین تولید انرژی از منابع تجدید پذیر دانست و تصریح کرد: با توجه به اینکه مقام معظم رهبری هم مدتی است بر روی اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال تأکید داشته‌اند این پیشنهاد می‌تواند گامی در این راه باشند.

وی با بیان اینکه دلیل بازدیدمان از سایت پسماند زباله به دست آوردن اطلاعاتی در خصوص مقدار دفن زباله و وسعت و طول و عرض آن بوده تا مطابق با آن پروپوزال دقیقی را تحویل شهرداری دهیم، عنوان کرد: ظرفیت سایت پسماند زباله برای تولید انرژی نیروگاهی 850 تا 900 کیلوواتی است.

واحدی ادامه داد: پیشنهاد ما این بود که زباله‌ها بدون دخالت شهرداری و دولت تحویل ما داده شود و پس از تولید انرژی درصدی از فروش را به شهرداری اختصاص دهیم.

نماینده شرکت ایتالیایی الکتروگاز ( S.R.L ) تعرفه هر کیلووات برق خانگی را دو هزار و 700 ریال عنوان کرد و افزود: پیشنهاد دیگری که به شهرداری بندرعباس ارائه کردیم این بود که زمین‌هایی را برای تولید انرژی خورشیدی و بادی در جوار سایت پسماند زباله در اختیار ما قرار دهند تا برخی هزینه‌ها جبران شود.

واحدی با اشاره به اینکه مطابق با اطلاعاتی که شهرداری به ما داده است شهر بندرعباس روزانه 430تن زباله تولید می‌کند و در ماه‌های آینده این میزان به 550 تا 600 تن هم خواهد رسید، اضافه کرد: بر اساس بازدیدی که از سایت پسماند زباله داشتیم متوجه شدیم در دو سال آخر دفن زباله در این سایت سیستم خوبی داشته است و درصورتی‌که به توافق برسیم می‌توانیم تجربیات خود را در خصوص دفن بهتر زباله در اختیار سازمان پسماند زباله قرار خواهیم داد.

نماینده شرکت ایتالیایی الکتروگاز ( S.R.L ) ادامه داد: خرید توربین و تابلو برق از خارج کشور وارد می‌شود و لوله‌کشی و چاه توسط نیروهای محلی انجام می‌شود که برای حفر هر چاه 30 متری روی سایت در ایتالیا حدود چهار هزار یورو معادل 16 میلیون تومان هزینه می‌شود که اگر هزینه‌ها به همین شکل باشد سرمایه گزاری برای تولید یک مگاوات انرژی حدود دو میلیون یورو خواهد بود.

وی با بیان اینکه محل کنونی سایت پسماند برای دفن حدود یک‌میلیون تن زباله دیگر ظرفیت دارد، عنوان کرد: منحنی تولید بیوگاز به این شکل است که در سال‌های اولیه تولید به اوج خود رسیده و پس‌ازآن پایین می‌آید اما هیچ‌گاه به پایان نمی‌رسد و بنابراین تولید انرژی در سال‌های اول بیشتر خواهد بود.

 

قابل ذکر است؛ نتایج این جلسه جهت بررسی و امکان‌سنجی اجرا به کمیسیون‌های تخصصی شورای اسلامی شهر بندرعباس ارجاع داده شد.٠٨:٢٢ - 1396/01/28    /    شماره : ٣٩٨٩    /    تعداد نمایش : ١١٣خروج