سه شنبه ١٨ مرداد ١٤٠١
اخبار > تذکر در برابر ابهامات ،کوتاهی و تاخیر در تصمیم سازی ها جهت مقابله با ویروس کرونا


  چاپ        ارسال به دوست

مجید عسکری زاده

تذکر در برابر ابهامات ،کوتاهی و تاخیر در تصمیم سازی ها جهت مقابله با ویروس کرونا

 تذکر در برابر ابهامات ،کوتاهی و تاخیر در تصمیم سازی ها جهت مقابله با ویروس کرونا 

  یادداشت  

💢 آمارها نشان می‌دهد که اکثر استان‌های کشور در آستانه ی درگیری موج جدید کرونا هستند و استان هرمزگان نیز در وضعیت نارنجی قرار دارد که به احتمال زیاد طی چند هفته آینده در وضعیت قرمز قرار خواهد گرفت و مطمئنا موج جدید کرونا به مراتب بدتر از مراحل قبلی خواهد بود و اگر در استان  هرمزگان بخصوص شهر بندرعباس تدابیر وبرنامه خاصی اندیشیده نشود قبل از آنکه وضعیت بغرنج شود، با افزایش رقم بیماران مبتلا به کرونا که در مراکز درمانی بستری می‌گردند، احتمال این می‌رود که  استان با تنگناها و مشکلات جدی در این مراکز مواجه گردد. بدون تردید می توان با وضع و اعمال محدودیت‌ های شدید به ویژه در شهر بندرعباس پایتخت اقتصادی کشور از ورود خسارات جبران ناپذیر انسانی جلوگیری به عمل آورد.متاسفانه به صورت روزانه شاهد جان باختن ده ها نفر از هموطنانمان از جمله در استان هرمزگان و شهر بندرعباس هستیم و هشدار  اینجانب نسبت به برخی ابهامات و کوتاهی و تاخیر در تصمیم سازی ها در استان هرمزگان که فعلا سکوت شده است. 

💢 این سکوت چه ارتباطی می تواند با مسئولیت پذیری و تعهدما نسبت به شهروندان داشته باشد؟ مجموعه وزارت کشور و وزارت بهداشت در استان باید پاسخگو باشند که قبل از زمان شیوع موج جدید وخطرناک بیماری کرونا در استان چه تمهیداتی برای جلوگیری از شیوع آن در استان اتخاذ کردند؟ چرا منع تردد به عنوان تصمیمی مبنی بر جلوگیری از شیوع این بیماری در استان به صورت جدی، صورت نگرفته است؟ اصل مهمی که برای مقابله با ویروس کرونا وجود دارد پیشگیری به موقع بیماری است همه افراد باید بدانند در فصل زمستان و شیوع ویروس آنفلوآنزا در کنار کرونا شرایط برای همه به خصوص بیماران خاص پیچیده‌ تر شده است. نکته مهم، که مورد بحث است تقویت سیستم آزمایشگاهی است. آزمایشگاه‌ها باید به خوبی مجهز شوند تا بتوانیم راه‌های تشخیصی سریع‌تری را برای شناسایی تمام ویروس‌ها به خصوص آنفلوآنزا و کرونا  واحیانا کرونا جهش یافته ایجاد کنیم.

💢 علی رغم رعایت دستور العمل های بهداشتی و حفظ فاصله اجتماعی، ضروری است از حضور در تجمعات و اماکن برگزاری مراسم عروسی، ترحیم، و دورهمی ها به طور جدی پرهیز نماییم و در چنین شرایط بحرانی با تصمیم گیری منطقی مرز بین حلاوت و تلخ کامی ابدی را از هم منفک نماییم و باور کنیم کرونا در کمین است. متاسفانه نیروهای مراکز درمانی استان شرایطی مناسبی ندارند و عملا به فرسودگی رسیده‌اند. البته باید تا جایی که بشود پرداختی‌ها و معوقعه‌های آنها را پرداخت کرد تا کمی از سختی‌ هایشان کم شود. در ابتدا باید کارگروه ویژه و تخصصی با مدیریت استاندار محترم وتمام مسؤلین ذی ربط تشکیل وتمام ابعاد مسئله بررسی تا خروجی مفیدی داشته باشد. در یک کلام باید با  مدیریت واحد ولی یکپارچه به صورت دقیق به مقابله این دشمن منحوس برویم. باید مدیریت تولید و نظارت و کیفیت ماسک و مواد ضدعفونی کننده با هماهنگی  استانداری باشد و کمیته‌های ویژه‌ای در این خصوص تشکیل  و جلسات آن به صورت مستمر برگزار شود تا مدیریت دقیقی صورت گیرد.باید معاونت غذا و دارو  ذخیره کافی از داروهای مورد نیاز کرونا و لوازم حفاظت فردی را تامین و تدابیر لازم برای تامین اقلام ضروری در این فصل با ظرفیت بالا اتخاذ شود.

💢 با توجه به این که ممکن است پیک جدید کرونا بسیار خطرناک باشد باید فعالیت‌های تله مدیسین ( پزشکی از راه دور )  را پایه گذاری و غربالگری مجازی را شروع کنیم . نیاز است یک طرح تحقیقاتی جهت  بررسی شیوع مجدد کرونا در دانشگاه علوم پزشکی  استان انجام شود تا مسائل بصورت دقیق برسی گردند که دراین مورد اینجانب و مجموعه شهرداری و شورای اسلامی  شهر بندرعباس آماده هر نوع همکاری می باشیم. مسئله مهم  مقایسه سه پیک کرونا با یکدیگر است و باید کل پارامترها در سه پیک مقایسه شود. خلاصه کلام اینجانب این است که باید با آمادگی و تجربه بیشتر به سراغ پیک بعدی کرونا برویم  ولی هیچ آمادگی و تجهیزاتی به اندازه رعایت فاصله اجتماعی و ماسک زدن کارایی ندارد.درست است که  امروز نسبت به روز های آغازین کرونا تجهیزات و معلومات بیشتر و بهتری داریم و آموزش رفتارهای بهداشت فردی داده شده و مردم بیشتر رعایت می کنند اما باید همیشه هوشیار و مراقب بود. بنابراین انتظار داریم موج بعدی شیوع ویروس کرونا با رعایت فاصله اجتماعی و ماسک زدن که تا شصت الی هفتاد درصد از انتقال بیماری پیشگیری می‌کند را نیز پشت سر بگذاریم و روزهای خوبی را در کنار هم در شهر زیبای بندر عباس و استان هرمزگان تجربه کنیم.

 

   مجید عسکری زاده‌ عضو     

شورای اسلامی شهر بندرعباس 


١٢:٣٠ - 1399/11/02    /    شماره : ١١١٥٧    /    تعداد نمایش : ٤٥٧خروج
ساعت
اوقات شرعی

ارتباط با ما

بندرعباس-بلوارامام خمینی شهرداری مرکزی-شورای اسلامی شهر بندرعباس فکس:07632233904

07632245308

آمار بازدید

بازدید این صفحه : 24934

بازدید امروز : 95

کل بازدید : 461730